Evakuační konvoj desítek autobusů se dnes u severosyrského Halabu (Aleppa) stal terčem útoku, při kterém přišlo o život nejméně 43 lidí. Podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv SOHR bylo při explozi výbušniny také mnoho lidí zraněno. Podle SOHR i vládních zdrojů šlo o cílený útok, neboť explodovalo auto s výbušninou.

„Sebevražedný atentátník řídil nákladní auto označené jako auto s humanitární pomocí a nechal ho vybuchnout v blízkosti 75 autobusů,“ uvedla SOHR. Dodala, že exploze se odehrála na západním předměstí Halabu.

V autobusech byli převážně šíitští obyvatele vesnic Fúa a Kafrája, kteří čekali na vpuštění do Halabu. Jejich evakuace je součástí výměny, v jejímž rámci se přemisťují civilisté i opoziční bojovníci ze čtyřech obléhaných měst a vesnic. V celém konvoji bylo podle AFP asi 5000 osob evakuovaných v pátek z obcí Fúa a Kafrája.

Mezi zatím 43 oběťmi je podle SOHR 38 lidí z vesnic, čtyři povstalci, kteří konvoj střežili, a jedna dosud neidentifikovaná osob.

Syrská státní média po výbuchu přinesla obrázky z místa exploze, na nichž leží na zemi mrtvá těla a kolem zničených autobusů se valí černý dým. Zpravodaj agentury AFP popsal mnoho mrtvých a velký počet zraněných po explozi.

Výměna civilistů a opozičních bojovníků ze čtyřech obléhaných lokalit se dnes zablokovala, protože povstalci z jednoho města nedostali záruku, že jim bude umožněn bezpečný odchod. Výměna se kromě šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, týká měst Zabadání a Madájá, obléhaných spojenci syrské armády.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16.000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60.000 lidí.

V pátek zahájilo evakuaci podle SOHR asi 7200 lidí, z toho 5000 z dvou šíitských vesnic a 2200 z měst Zabadání a Madájá. Podle SOHR i syrské televize byl proces evakuace dnes večer obnoven.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner