Syrské letectvo zasáhne proti turecké armádě, pokud Turecko zahájí slibovanou ofenzivu proti příhraničnímu syrskému Afrínu. Řekl to dnes náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád. Prohlásil, že syrské letectvo sestřelí každé turecké letadlo.

„Upozorňujeme turecké vedení, že pokud zahájí vojenskou operaci v oblasti Afrínu, budeme to považovat za útok turecké armády,“ řekl Mikdád.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento týden řekl, že Turecko zahájí útok na Afrín do několika dní. Podle Turecka patří kurdské skupiny, které oblast Afrínu kontrolují, k teroristickým organizacím a Turecko si nepřeje, aby operovaly v blízkosti jeho hranice.

Přípravy na ofenzivu urychlily zprávy o plánu vytvořit novou pohraniční jednotku, která má operovat u syrské hranice s Tureckem a Irákem a v níž budou zastoupeny kurdské milice YPG. Turecko je považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), což je podle Ankary teroristická organizace.

Do Ruska, které je spojencem Damašku, dnes odjeli ke konzultacím náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Akar a velitel tajných služeb Haka Fidan. S náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem mají jednat o bezpečnostní situaci v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner