Ruská armáda se dohodla se syrskými protivládními povstali na vyhlášení bezpečnostní zóny východně od hlavního města Damašku. O dohodě, kterou zprostředkoval Egypt, informovalo dnes ruské ministerstvo obrany.

Bezpečnostní zónu v povstaleckých oblastech přitom v minulosti navrhovali američtí Republikáni, ale Ruská federace dávala najevo, že by ji v Radě bezpečnosti OSN zablokovala.

V dohodě Rusové a povstalci údajně vymezili hranice bezpečnostní zóny ve východní Ghútě, hustě obydlené oblasti u syrské metropole. Moskva, která podporuje syrský režim prezidenta Bašára Asada, a protivládní rebelové si prý také rozdělili sféry vlivu v oblasti a stanovili i případné koridory pro humanitární konvoje.

Ruské ministerstvo obrany neuvedlo, se kterou povstaleckou skupinou dohodu uzavřelo. Žádná opoziční skupina se k dohodě s Moskvou zatím nepřihlásila.

Zóna ve východní Ghútě je jednou ze čtyř, na které se v plánu schváleném v květnu dohodlo Rusko a Írán, které podporují Asada, a Turecko, které stojí na straně protivládních povstalců. Vznik zón ale podle agentury DPA značně vázne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner