Syrská vláda dnes vyzvala Turecko, aby okamžitě odvolalo své síly rozmístěné v minulých dnech v severozápadní Sýrii. Oznámila to v Damašku státní agentura SANA. S odvoláním na ministerstvo zahraničí agentura označila operaci turecké armády za „křiklavou agresi“.

Turecko ve čtvrtek zřídilo pozorovací stanoviště v severosyrské provincii Idlib, kam armáda vyslala konvoj s desítkami vojenských vozidel. Ankara oznámila, že jde o postup dohodnutý na konferenci o Sýrii v Astaně. Kritici ale soudí, že jde o krok zaměřený proti syrským Kurdům.

Agentura SANA citovala zdroj syrského ministerstva zahraničí, podle něhož je turecká operace v provincii Idlib „porušením mezinárodního práva“. Turecko ji musí okamžitě zastavit.

Turecká armáda v oznámení o vyslání jednotek do Sýrie uvedla, že své kroky koordinuje s Ruskem a s Íránem, tedy se zeměmi, které se zúčastnily astanských jednání. Agentura Reuters ale napsala, že Turecku jde rovněž o zásah proti kurdským milicím YPG, které část pohraničního území ovládají. Turecký vojenský konvoj o zhruba 30 vozech zaujal pozice na návrší Šajch Barakát, které poskytuje výhled na území ovládané YPG.

Milice YPG se podílely na boji proti islámským radikálům, ale Turecko je považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara řadí k teroristickým skupinám.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner