Zhruba týden před předčasnými parlamentními volbami v Řecku dávají nejnovější průzkumy veřejného mínění prakticky stejnou šanci na vítězství levicové formaci Syriza, která vedla vládu v posledních měsících, a konzervativní Nové demokracii (ND). Preference obou stran se pohybují kolem 25 až 28 procent, přičemž Syriza vede s lehkým náskokem několika desetin procenta. S ohledem na statistickou chybu tak není nic jisté. Předčasné volby se budou v Řecku konat 20. září.

Syriza má téměř třetinu hlasů

V anketě levicového listu Efimerida ton Syntakton by Syrizu volilo 28,5 procenta dotázaných. A nejvážnější konkurent tohoto uskupení zaostává o pět procentních bodů. V dalším průzkumu agentury Metron Analysis pro list Parapolitika je ale rozdíl jen 0,3 procentního bodu, přičemž Syriza má 25 procent a ND 24,7 procenta. Anketa agentury GPO pro nejsledovanější televizi Mega přináší rozdíl dokonce 0,2 procenta bodu ve prospěch Syrizy, která má 26 procent hlasů. Poukazuje se ovšem na to, že konzervativci mají disciplinovanější voliče.

Tsipras podal se svou vládou demisi 20. srpna, předtím ještě vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se rozhodl pro nové předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

Tři procenta hlasů zaručují parlamentní zastoupení

Z průzkumů rovněž vyplývá, že populističtí Nezávislí Řekové, kteří byli Tsiprasovým koaličním partnerem, se do zákonodárného sboru možná vůbec nedostanou. Naopak nově vzniklá Levicová jednota, která se kvůli odmítavému postoji k dohodě s eurozónou odštěpila od formace Syriza, by do parlamentu mohla proniknout se zhruba čtyřmi procenty hlasů. Pro vstup do řeckého parlamentu musí strana získat nejméně tři procenta hlasů.

V parlamentu by měli usednout ještě neonacisté ze Zlatého úsvitu, kteří asi budou opět třetí nejsilnější stranou, komunisté, liberálové ze strany Potami (Řeka), socialisté a nově i centristé. Všechny tyto strany by mohly dostat od šesti po zhruba 20 poslaneckých míst.

V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové. Jejím úkolem je dovést zemi k volbám.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner