Nejméně 23 lidí dnes přišlo o život a desítky dalších byly zraněny při zřejmě bombovém útoku ve městě Idlíbu. Mezi oběťmi jsou i civilisté. Informovala o tom exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Syrská armáda mezitím podle vládních médií ve stejnojmenné provincii Idlib pokračuje v soustředěné ofenzivě proti povstalcům. V její jihovýchodní části, která je největší zbývající baštou rebelů v dané oblasti, dobyla zpět strategicky významné město Sindžár.

Podle SOHR terčem večerního útoku v Idlibu bylo sídlo menší povstalecké frakce v provinční metropoli. Podle některých zdrojů tam explodovala nálož ukrytá v automobilu, podle jiných šlo o úder provedený bezpilotním letounem. Záchranáři stále pátrají po dalších případných mrtvých v troskách budovy, proti níž byl útok namířen, ale i okolních domů.

Většinu obětí tvoří bojovníci povstalecké skupiny, proti níž útok směřoval. Zabito bylo i sedm civilistů a několik lidí se nadále pohřešuje, sdělila podle agentury Reuters SOHR.

Idlib v současné době ovládá několik radikálních skupin. Největší z nich je koalice Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která má blízko k teroristické síti Al-Káida.

SOHR ve své zprávě o situaci v provincii Idlib uvedla, že režimní síly se nyní přiblížily na 14 kilometrů k vojenskému letišti Abú ad-Duhúr. Až ho získají pod svou kontrolu, bude „první vojenskou základnou v rukou provládních sil v provincii Idlib“, řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Vládní síly ztratily kontrolu nad tímto letištěm koncem roku 2015.

Hlavním cílem ovládnutí jihovýchodní části Idlibu je pro režim „zajištění bezpečnosti“ dopravní tepny spojující druhé největší syrské město Halab s metropolí Damaškem.

Podle údajů OSN žije v současnosti v provincii Idlib přes 2,5 milionu lidí, z toho více než milion jsou osoby, které uprchly před boji v jiných částech Sýrie.

SOHR dnes také podle zpravodajské stanice BBC informovala, že ruská základna v Sýrii byla v sobotu terčem útoku provedeného bezpilotními letadly patřícími některé islamistické skupině operující v oblasti. Podle místních zdrojů SOHR ale ruští vojáci úder odrazili, když jeden z dronů sestřelili. O případných obětech nebo škodách zatím není nic známo.

V poslední prosincový den se ruská letecká základna Hmímím stala terčem ostřelování. Moskva popřela informace, že při tomto útoku bylo zničeno sedm ruských letounů, nicméně přiznala, že o život přišli dva vojáci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner