Syrská armáda dnes vyhlásila zastavení palby po dobu 72 hodin na celém území válkou sužované země. Klid zbraní začal v noci na dnešek a skončí v pátek o půlnoci, upřesnila podle syrských oficiálních médií armáda v prohlášení. Americký ministr zahraničí John Kerry tuto zprávu přivítal jako naději pro trvalejší dohody o příměří, nicméně agentury s odvoláním na zdroje v terénu informují, že ne všude boje ustaly.

Prohlášení armády podle agentury AFP jasně neupřesňuje, zda zastavení palby zahrnuje bojovníky organizace Islámský stát (IS) a syrské odnože mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Skutečností je, že režim prezidenta Bašára Asada označuje i umírněné protivládní povstalce za teroristy.

Spojené státy a Rusko vyjednaly již v únoru ukončení bojů v Sýrii, které se nevztahovalo na oblasti kontrolované džihádisty. Toto příměří ale zkrachovalo v důsledku opakovaného násilí vládních i opozičních sil.

Zpravodaj agentury AFP a zdroje exilové syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) informovali, že přes vyhlášené příměří se východní čtvrti druhého největší města Sýrie Halabu dopoledne ocitla pod dělostřeleckou palbou.

Také agentura AP píše o pokračujících střetech. Podle mluvčího povstalců Jásira Tájiba žádný klid zbraní dosud nezavládl v oblastech kolem Damašku, které ovládají protivládní síly. Armáda například dál pokračuje v ofenzivě zahájené v úterý ve směru na východní předměstí metropole Ghúta, držené rebely.

„Velmi vítáme prohlášení syrské armády o 72 hodin trvajícím klidu,“ reagoval na vyhlášení příměří Kerry, který je na návštěvě v gruzínském hlavním městě Tbilisi. „Velmi intenzivně se snažíme vyústit nynější diskuse do delšího… vykonatelného, zodpovědného ukončení nepřátelství, které by mohlo změnit dynamiku v terénu,“ dodal podle agentury Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner