Syrská armáda získala po dvouměsíčních těžkých bojích kontrolu nad leteckou základnou v severní provincii Halab. Informovaly o tom dnes syrské zdroje i ochránci lidských práv. Místo měli dosud v rukou radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Leteckou základnu Džarráh na východě provincie Halab původně obsadili oponenti syrské vlády, v roce 2014 ji ale na nich vybojoval IS.

„Armáda po těžkých bojích získala kontrolu nad základnou Džarráh,“ sdělil Ramí Abdar Rahmán z exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle něj se většina bojovníků IS z místa stáhla a vojáci základnu začali obsazovat. Armáda oznámila, že obsazuje také vesnice v okolí.

Armáda zahájila boje proti IS ve východním Halabu za pomoci spojeneckého Ruska. Prozatím vojáci vybojovali 170 vesnic a měst. Vojáci nyní podle vojenského zdroje zamíří k městu Maskana, které je stále v rukou IS.

Proti IS na severu Sýrie kromě syrské armády bojuje také koalice Syrských demokratických sil (SDF), složená z arabských a kurdských oddílů. Ta se zaměřuje na okolí severosyrské Rakky, kde má IS hlavní stan. Spojencem SDF je mezinárodní letecká kolice, jíž velí USA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner