Syrská vláda odmítla obvinění organizace pro lidská práva, že loni v bojích o město Halab (Aleppo) na severu Sýrie použila chemické zbraně. Informovala o tom dnes syrská státní agentura SANA. Syrská vláda reagovala na zprávu organizace Human Rights Watch (HRW) zveřejněnou v pondělí.

„Oficiální zdroj z ministerstva zahraničí potvrdil, že vláda … naprosto odmítá tato obvinění, která jsou podle ní nepravdivá,“ uvedla dnes agentura SANA. Syrská vláda stejně jako její spojenec Rusko používání chemických zbraní ve válce v Sýrii opakovaně popřela už v minulosti. Naopak z jejich použití obvinila povstalce.

Organizace HRW v pondělí zveřejnila zprávu, v níž obvinila syrské vládní síly z nejméně osmi chemických útoků od loňského 17. listopadu do 13. prosince. Mělo při nich zemřít devět lidí včetně čtyř dětí a na 200 osob mělo utrpět vážné zdravotní komplikace. HRW dospěla k tomuto závěru na základě rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií, na nichž podle ní vládní vrtulníky shazují barely s chlórem na čtvrti v Halabu.

Mezinárodní úmluva o chemických zbraních zakazuje používání látek, jako je chlór pro vojenské účely. Sýrie podepsala úmluvu v roce 2013 pod tlakem Ruska.

Syrské vládní jednotky s pomocí Ruska dobyly Halab loni před Vánoci a dosáhly tak největšího vítězství v téměř šestileté občanské válce. Východní část tohoto druhého největšího města Sýrie ovládali povstalci od roku 2012.

Válka v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada, které režim násilně potlačil. Posléze vypuklo ozbrojené povstání, v němž bojuje více opozičních skupin. Chaosu využili radikální islamisté z organizace Islámský stát (IS), aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Některá území se snaží ovládnout také skupiny spřízněné s teroristickou sítí Al-Káida. Boje v Sýrii si vyžádaly přes 300.000 obětí.

Na straně syrské vlády bojuje Rusko, Írán a libanonské hnutí Hizballáh. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner