Syrská opozice chce jednat s vládou, ale nikoli v případě, že cizí armády budou bombardovat Syřany. V Paříži to dnes řekl hlavní koordinátor oponentů Damašku Rijád Hidžáb. Jednal s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, který podpořil požadavek opozice na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Rozhovory mezi vládou a opozičními zástupci mají pod záštitou OSN začít 25. ledna v Ženevě.

V Sýrii bojuje od roku 2014 koalice, v níž jsou arabské a západní státy, a od loňského září pak také Rusko. „Nemůžeme vyjednávat s režimem, když budou zahraniční armády bombardovat Syřany,“ řekl Hidžáb. Zmínil se o útoku v provincii Halab, při němž byla zasažena škola a zabity také děti. Hidžáb útok označil za „masakr“. Zasaženy byly podle něj „tři školy a útočili na ně Rusové“.

[ctete-foto]41731[/ctete-foto]

„Zabili více než 35 dětí a desítky jsou stále pod troskami,“ tvrdil Hidžáb. Původní zprávy hovořily o 12 mrtvých dětech a třech dospělých. Syrská exilová opozice sice útok také připsala ruské armádě, ale Moskva popřela, že její letectvo útočí na civilisty.

Podle Hidžába je třeba zajistit, aby rozhovory k něčemu vedly. „Neúspěch si nemůžeme dovolit,“ prohlásil.

Zopakoval požadavek opozice na odstoupení syrského prezidenta; Asad ani jeho režim podle něj u moci zůstat nemůže. V tom ho podpořil Hollande, který se domnívá, že pro Asada by nemělo být v „Sýrii zítřka“ místo. Francouzský prezident také řekl, že ochota vlády seriózně jednat se bude poměřovat „ukončením slepého bombardování a politiky vyhladovění celých měst, což je v rozporu s mezinárodním právem“.

Rozhovory mají obě strany dovést k příměří a dohodě na přechodné vládě, která Sýrii povede do voleb, jež se mají konat za rok a půl.

[ctete-foto]41556[/ctete-foto]

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner