Poslední povstalecká skupina, která působí ve východní Ghútě u Damašku, chce vyjednávat se syrskou vládou. Oznámila to dnes syrská státní televize. Podle jejího vládního zdroje kabinet pro vyjednávání stanovil podmínky a dal na jejich splnění ultimátum.

Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, ve městě Dúmá ale zůstali lidé ze skupiny Džajš al-Islám. Syrská vláda tento týden obnovila útoky na Dúmu s cílem ovládnout celou východní Ghútu. Podle posledních informací záchranářů a zdravotníků při sobotním útoku byly použity chemické zbraně, což ale Sýrie i spojenecké Rusko popřely.

Syrská televize oznámila, že „teroristé z Džajš al-Islám požádali o rozhovory se syrským státem“.

Podle televize vláda stanovila jako předběžnou podmínku jednání požadavek propustit zajatce a zastavit ostřelování Damašku. Syrská armáda přistoupila na dvouhodinové příměří, aby rebelové mohli podmínky splnit.

Ruská agentura Interfax citovala generála Jurije Jevtušenka, podle něhož začne ještě dnes evakuace „nesmiřitelných bojovníků“ z Dúmy. Džajš al-Islám to nepotvrdila. Předchozí ruské nabídky na zajištění bezpečného koridoru pro odchod nepřijala.

Televizní stanice Orient blízká syrské opozici, oznámila s odkazem na povstalce, že se stále vyjednává.

Zástupce Džajš al-Islám Muhammad Allúš v sobotu řekl, že se vyjednávalo až do čtvrtka a že rozhovory skončily neúspěšně kvůli neshodám mezi spojenci Damašku. Kromě Ruska jsou jimi Írán a libanonský Hizballáh. Syrská armáda pak obnovila útoky na Dúmu.

Prostředníkem těchto jednání bylo Rusko a jednalo se o tom, že povstalci složí těžké zbraně, propustí zajatce a umožní vládě převzít kontrolu nad Dúmou. Po kolapsu rozhovorů armáda v pátek obnovila útoky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner