Syrská vláda oznámila, že při spojeneckém náletu byli usmrceni tři její vojáci, koalice pod vedením Spojených států ale odpovědnost za útok odmítá. Syrská diplomacie uvedla, že rakety zasáhly vojenský tábor v provincii Dajr az-Zaur, kterou mají z velké části pod kontrolou radikálové z hnutí Islámský stát (IS). Podle Damašku jde o nepřátelský čin. Americký vojenský zdroj agentuře AP sdělil, že za útokem nestojí Spojené státy, nýbrž Rusko.

Syrští opoziční aktivisté informovali také o dalších obětech údajně spojeneckých náletů, na severovýchodě Sýrie prý přišlo o život nejméně 26 civilistů.

Syrské ministerstvo zahraničí oznámilo, že čtyři letadla v neděli večer na tábor zaútočila devíti raketami. Útok si vyžádal tři mrtvé a 13 zraněných a bylo při něm prý zničeno několik vojenských aut a sklad zbraní.

Mluvčí koaličních jednotek Steve Warren řekl, že koalice ví o informacích, které se objevily ve sdělovacích prostředcích. „Neútočili jsme v té oblasti, ale asi 55 kilometrů od ní. Útočili jsme na ropné vrty a nebyli tam žádní lidé. To je jediný útok, který jsme v neděli v Dajr az-Zauru vedli,“ řekl.

Koalice bombarduje v Sýrii radikály déle než rok. Větší část východní provincie Dajr az-Zaur ovládají bojovníci IS a pozice jejich hnutí jsou častým terčem útoků. Pro IS je tato provincie důležitou spojnicí mezi jeho hlavním sídlem v západněji ležící provincii Rakka a pozicemi IS v Iráku. V Dajr az-Zauru se nacházejí také ropná pole, což je pro IS důležitý zdroj příjmů.

Od konce září zahájilo leteckou kampaň v Sýrii i Rusko. Moskva tvrdí, že bombarduje cíle islamistů, podle Západu ale její nálety míří i na pozice dalších povstalců včetně těch, které podporuje Západ. Rusové při náletech spolupracují se syrskou armádou a netají se tím, že podporují prezidenta Bašára Asada.

Aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, informovali také o dalších náletech údajně spojeneckých letounů. Údery prý usmrtily u vesnice na severovýchodě Sýrie 26 civilistů včetně sedmi dětí a čtyř žen. Oblast měli ještě nedávno pod kontrolou islamisté, v listopadu ji ale za podpory koaličních náletů dobyly kurdské a arabské povstalecké skupiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner