Damašek 8. září (ČTK) – Syrská vláda dnes popřela tvrzení OSN, že její armáda použila za občanské války chemické zbraně více než dvacetkrát, a to i při dubnovém útoku v Chán Šajchúnu, který zabil téměř 100 lidí. V reakci na něj Spojené státy podnikly nálety na syrskou leteckou základnu. S odvoláním na syrskou oficiální agenturu SANA o tom informovala agentura Reuters

Vyšetřovací komise OSN ve středu uvedla, že při útoku v Chán Šajchúnu byl použit smrtící nervový plyn sarin, který na město vypustilo syrské letectvo. Útok si vyžádal více než 80 obětí na životech. K závěru, že byl v dubnu v Sýrii použit sarin, již dříve dospěla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), ale neuvedla, kdo za útokem stál.

Podle agentury SANA Damašek reagoval prohlášením, že „nepoužil a nepoužije“ chemické zbraně.

Vyšetřovatelé OSN ve středeční zprávě uvedli, že celkem zdokumentovali 33 chemických útoků, z nichž 27 spáchaly síly syrského prezidenta Bašára Asada a v šesti případech zůstává pachatel neznámý. Sedm z těchto útoků se podle OSN uskutečnilo v období mezi 1. březnem a 7. červencem letošního roku.

Asadova vláda použití sarinu dlouhodobě popírá. Po útoku v Chán Šajchúnu uvedla, že syrská armáda zasáhla sklad zbraní patřící povstalcům. Toto tvrzení nicméně vyšetřovatelé OSN vyvrátili.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner