Syrská vláda vyslala své zástupce do přeplněné věznice Adra u Damašku a nabízí trestancům, že jim zbytek trestu promine, pokud se zapojí do bojů v Dajr Az-Zauru a Halabu. S odkazem na zdroj z věznice o tom dnes informoval zpravodajský server Súríja mubášir. Vláda podle něj poslala do věznice vyjednávače, kteří se snaží vězně získat pro armádu.

Nabídku dostaly osoby odsouzené za kriminální i politické činy k delším než pětiletým trestům. Vyjednávači slibují prominutí trestů a zproštění obvinění, pokud budou trestanci ochotni chopit se zbraní a bojovat na straně vlády. „Zapsalo se mnoho vězňů. Většinou ti, kteří byli usvědčeni z kriminálních činů a odsouzeni k dlouhým trestům,“ upřesnil šéf serveru Alí Báz.

Syrský prezident Bašár Asad loni přiznal, že armáda má personální problémy a nedostatek vojáků. Loni v říjnu se jeho vláda pokusila povzbudit Syřany k boji v řadách armády, když premiér Vaíl Halkí slíbil zvýšení platů vojákům.

Věznice Adra je na severovýchodním okraji hlavního města a patří k největším v Sýrii. Původně byla postavena pro 2500 vězňů s oddělenými křídly, aby se nemísili političtí vězni s těmi, kteří byli odsouzeni za kriminalitu. Jeden z bloků je určen pro ženy.

V této kapacitě bylo zařízení využíváno do roku 2011, kdy začala nynější válka. Do konce roku 2014 v ní bylo podle vládních zdrojů 7000 lidí. Muž, který byl z této věznice propuštěn v prosinci 2014 ale řekl, že je v zařízení podle něj až 11 000 lidí a velká část z nich nebyla z ničeho obviněna.

Zpráva o snaze vlády získat lidi z věznice Adra k bojům přichází krátce po vzpouře ve věznici v Hamá. Tamní vězni se vzbouřili za necelý měsíc dvakrát a vládním jednotkám se podařilo jejich druhý protest zklidnit před několika dny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner