Příští kolo syrských mírových rozhovorů by mělo začít 10. května. Oznámil to dnes náměstek ruského ministra zahraniční Michail Bogdanov. Mluvčí zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury, který nepřímé rozhovory zprostředkovává, ale řekl, že žádné pevné datum zatím určeno nebylo. Nynější, třetí kolo končí v Ženevě dnes.

De Mistura má dnes ve 22:00 SELČ o výsledku jednání informovat Radu bezpečnosti OSN. Jeho mluvčí na dotaz o zahájení příštího kola řekl, že informace o 10. květnu je spekulací, protože termín zatím nebyl stanoven.

V Ženevě, kde se jedná, se podle opozice zatím nepodařilo dosáhnout pokroku, protože třetí kolo poznamenaly obnovené boje, jež ohrožují příměří. Syrská vládní delegace s de Misturou jednala ještě v úterý a rozhovory označila za užitečné. Opozice se z tohoto kola rozhovorů na jeho konci stáhla kvůli bojům, které syrská armáda obnovila zejména v provincii Halab.

George Sabra z opoziční vyjednávací komise (HNC) dnes řekl, že o tom, kdy budou rozhovory pokračovat, rozhodne OSN. Jeho skupina se jich prý zúčastní, až budou splněny její požadavky.

„Jsme pro to, aby rozhovory nebyly přerušeny, strany si možná potřebují oddechnout a promyslet určité výsledky. Čím dříve se znovu začne, tím lépe. Rozhovory pravděpodobně začnou znovu 10. května,“ sdělil Bogdanov.

Cílem rozhovorů je dohodnout se na přechodné vládě, která připraví novou ústavu a volby. Velkou překážkou dohodě jsou spory o zapojení prezidenta Bašára Asada do přechodného období. Opozice s ním nepočítá, vládní delegace ale trvá na tom, že toto téma není předmětem rozhovorů, protože o prezidentovi se může rozhodnout jedině ve volbách.

Rusko v úterý večer vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby označila některé skupiny účastnící se ženevských rozhovorů za teroristické. Jeho velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v prohlášení sdělil, že k teroristickým organizacím by měly být přiřazeny Ahrár aš-Šám a Džajš Islám. První z nich patří k nejsilnějším radikálním skupinám, avšak je také součástí takzvané rijádské opoziční skupiny, která byla sestavena pro ženevské rozhovory. Čurkin tvrdí, že jak Ahrár aš-Šám, tak Džajš Islám jsou navázány na teroristické organizace Islámský stát a Al-Káidu, které jim poskytují logistickou i vojenskou podporu. Takzvaná umírněná opozice považuje Džajš Islám a Ahrár aš-Šám za spojence, byť nesdílí jejich ideologii.

Džajš Islám neboli Armáda islámu působí v oblasti Ghúta východně od Damašku. Patří k ní Muhammad Allúš, který byl v Ženevě vyjednávačem HNC. Když minulý týden HNC odstoupila z rozhovorů na protest proti porušování příměří a zhoršující se humanitární situaci, sdělil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že HNC je „náladová a rozmazlená svými zahraničními ochránci“.

Rusko od počátku kritizovalo přítomnost radikálů mezi vyjednávači. V Moskvě pak vznikla alternativní vyjednávací skupina, která obvinila HNC z vynucování požadavků, jež jsou pro Damašek nepřijatelné. Sama naopak nabídla návrhy, které prý mohou pomoci konflikt ukončit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner