Stovky rodin, které musely opustit své domovy kvůli bojům, se dnes mohly vrátit zpět na jižní předměstí syrské metropole. Stalo se tak v rámci příměří dojednaného již loni mezi syrskou vládou a místními povstalci. Návrat obyvatel do předměstí Kadám je výsledkem poslední z řady lokálních dohod, které byly v uplynulých měsících mezi válčícími stranami uzavřeny, aby bylo zmírněno utrpení Syřanů, poznamenala agentura AP.

Syrská státní agentura SANA informovala, že do města Syřany dovezlo 25 autobusů. Většina místních opustila své domovy v letech 2013 až 2014 a z Kadámu se časem stalo město duchů. Oblast byla poničena intenzivními boji, které skončily po dlouhých měsících vyjednávání příměřím uzavřeným v srpnu 2014. Syrská vláda uzavřela podobné dohody i s povstalci v jiných oblastech v okolí Damašku. Stalo se tak většinou poté, co jejich pozice dlouhé měsíce obléhali vojáci. Podle syrských úřadů jsou podobná příměří součástí vládního programu „národního usmíření“, jehož snahou je ukončit občanskou válku, která si v zemi od března 2011 vyžádala již přes 250.000 obětí.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna, se do Kadámu a okolních oblastí vrátilo na 4000 místních obyvatel.

K naplnění jiné dohody dochází v posledních dnech i v uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku. V táboře žilo před vypuknutím občanské války na 160.000 lidí. Šlo převážně o palestinské uprchlíky z dob první arabsko-izraelské války v roce 1948 a jejich potomky. Kvůli bojům zůstalo v Jarmúku uvězněno asi 18.000 civilistů.

Nyní palestinští představitelé uvedli, že z tábora začali být evakuováni zranění bojovníci hnutí Islámský stát a radikálové z jiných islamistických skupin. Celkem by v rámci dohody se syrskou vládou pod dohledem OSN mělo oblast opustit na 3000 bojovníků a jejich rodin. Většina z nich se přesouvá do města Rakka, které je baštou islamistů v Sýrii. Islámský stát a fronta An-Nusra, která je napojena na teroristickou síť al-Káida, získaly nad táborem kontrolu loni v dubnu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner