Parlamentní volby v Sýrii, které se konaly 13. dubna na územích kontrolovaných režimem prezidenta Bašára Asada, vyhrála podle všeobecného očekávání vládnoucí Socialistická strana arabské obrody (Baas). Podle agentury AFP to oznámila volební komise. Syrská opozice i Západ označily volby za nelegitimní, podle Ruska byly v souladu s ústavou země.

Podle zveřejněných výsledků strana Baas, která je u moci už půl století, získala ve 250členném zákonodárném sboru výraznou většinu křesel. Mandáty prý získalo všech 200 kandidátů zapsaných na kandidátní listině „Národního svazu“, kterou Baas vedl.

Volební komise tvrdila, že volby se konaly v celé Sýrii kromě provincií Rakka a Idlib, které ovládají z velké části radikální skupiny Islámský stát (IS) a fronta An-Nusra. Podle informací, které v den voleb přinesla zahraniční média, se ale volilo jen na přibližně třetině syrského území, kontrolované vládou a obývané zhruba 60 procenty obyvatel země.

Volební komise uvedla, že odevzdat hlasovací lístek přišlo 57,56 procenta voličů, kteří byli s to hlasovat. Z 3500 kandidátů tak prý vybíralo 5,08 milionu voličů. Podle oficiálních údajů má v zemi právo hlasovat celkem 8,83 milionu Syřanů.

Syrská opozice v zemi i v zahraničí označila volby za nelegitimní, stejně jako západní země. Rusko, které podporuje Asadovu vládu, tvrdí, že hlasování bylo v souladu s ústavou země. Organizace spojených národů se zasazovala o to, aby se volby uskutečnily až v roce 2017.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner