Syrská armáda dnes podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) pokračovala v bombardování oblasti východní Ghúta u Damašku, a to navzdory údajným snahám Ruska o dojednání příměří. Východní Ghúta, kde žije asi 400.000 lidí, je poslední oblastí v blízkosti metropole ovládanou opozicí.

Moskva, která je spojencem syrského diktátora Bašára Asada, podle pátečního vyjádření mluvčího opozice slíbila, že se pokusí prosadit klid zbraní. Oficiálně ale ani Rusko, ani syrská armáda, která oblast už čtyři roky obléhá a v posledních třech měsících zintenzivnila její bombardování, žádné příměří neoznámily.

Organizace SOHR dnes podle agentury Reuters uvedla, že východní Ghúta se v noci na dnešek stala terčem pěti bombardování.

Ve Vídni v pátek bez výsledku skončilo deváté kolo syrských mírových rozhovorů, které se konají pod záštitou OSN. Člen vojenského výboru povstalecké Syrské svobodné armády Ajmán Asámí během jednání prohlásil, že opoziční vyjednávací tým dostal od Ruska slib, že příměří začne platit o půlnoci na sobotu. Šéf opoziční delegace Nasr Harírí ale na dnešní tiskové konferenci podle Reuters žádné příměří nezmínil.

OSN uvedla, že ve východní Ghútě panuje akutní nedostatek léků a potravin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner