Syrská armáda ovládla většinu měst a vesnic ve východní Ghútě a soustředí se na boj s povstalci v poslední baště, v městě Dúma. Povstalci z organizace Džajš al-Islám (Armáda islámu) se má na odchodu dohodnout ještě dnes, vláda jí dala ultimátum do sobotního večera. Uvedla to syrská státní televize.

Skupina povstalců a jejich příbuzných je připravena opustit jižní části východní Ghúty poblíž hlavního města Damašku. Do měst Zamalka, Arbín, Ajn Tarma a Džúbar přijelo 38 autobusů, které mají na 1700 rebelů a civilistů přepravit do severovýchodní provincie Idlib.

Do Idlibu bylo v posledních dvou týdnech podle státní agentury SANA převezeno na 38.000 povstalců a civilistů. Evakuace je jedním z největších přesunů od vypuknutí syrského konfliktu před sedmi lety. Přitom z různých částí Sýrie bylo za poslední týdny do státem kontrolovaných oblastí kvůli bojům evakuováno přes 100.000 osob.

Skupinu Džajš al-Islám podporuje politicky i finančně Saúdská Arábie a podle syrské vlády jde o teroristickou organizaci.

Jednání s rebely ve městě Dúma, které je posledním, nad nímž nemá syrská vláda kontrolu, ještě pokračují. Skupina má buď odejít na sever, nebo čelit ofenzivě. Mluvčí skupiny ale před několika dny řekl, že bojovníci Džajš al-Islám nikdy neodejdou. Evakuaci na sever označil za nucené přesídlení. „Vyjednáváme o tom, že zůstaneme, ne že odejdeme. Ti, kdo z východní Ghúty odejdou, nemohou snít o návratu,“ citovala ho televize Al-Arabíja.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner