Armáda syrského prezidenta Bašára Asada se v severozápadní syrské provincii Idlib přiblížila na vzdálenost 14 kilometrů k jedné z největších opozičních bašt v zemi. S odkazem na dnešní sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii dlouhodobě monitoruje z Británie, o tom informovala agentura AP.

Východně od Sarákibu se nachází dálnice spojující dvě největší města v zemi, Damašek a Halab (Aleppo). Získat kontrolu nad tímto dopravním úsekem tak pro syrskou armádu bude klíčové.

Minulý měsíc syrská armáda dobyla z rukou opozice leteckou základnu Abú ad-Duhúr, jež se nachází asi 26 kilometrů od Sarákibu. Podle agentury AP jí přitom značně pomohlo letectvo. Následně Asadovy jednotky zahájily ofenzivu s cílem dobýt Sarákib z rukou opozice a ozbrojenců spřízněných s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida.

Bombardování v regionu je podle místních obyvatel nepřetržité a opozice má jen omezenou protivzdušnou obranu.

Válka v Sýrii, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo přes 340.000 obětí na životech a přinutilo miliony lidí opustit domov. Rusko nálety v Idlibu v posledních měsících zesílilo s cílem pomoci syrské armádě proniknout hlouběji do této provincie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner