Boje v syrské východní Ghútě si od 18. února vyžádaly životy 905 civilistů včetně 188 dětí. Podle agentury AFP o tom dnes informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která boje v Sýrii dlouhodobě monitoruje.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt tento poslední region v okolí Damašku ovládaný odpůrci vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Enklávu, kde žije na 400.000 lidí, syrská armáda nicméně obléhá už od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hladem a potřebuje lékařskou pomoc.

Nejnovější nálety na městečko Zamalka si podle SOHR dnes vyžádaly životy sedmi civilistů. Podle středečního sdělení organizace mají vládní vojska pod kontrolou už téměř polovinu enklávy.

Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní; její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.

První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit.

Další humanitární pomoc měla do východní Ghúty dorazit dnes. Příjezd konvoje však podle sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) musel být odložen v důsledku pokračujících bojů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner