Damašek 6. března (ČTK) – Syrští povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy dnes odřízli islámským radikálům únikovou silnici z města Rakka, které je poslední významnou baštou organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na povstalce. Informaci potvrdila i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

„Silnice mezi městy Rakka a Dajr az-Zaur je pod kontrolou SDF,“ řekl agentuře Reuters mluvčí jednotek SDF (Demokratické síly Sýrie). Podle něj to prakticky znamená, že IS má odříznuté všechny pozemní cesty z Rakky. Řekl také, že je to velké vítězství, ale že boje budou ještě tvrdé.

SDF jsou aliancí ozbrojených milic a jejich hlavní složku tvoří kurdské milice YPG. Ofenzivu za znovudobytí Rakky zahájily loni v listopadu. Za letecké podpory mezinárodní koalice vedené USA jednotky postupují k Rakce, která leží na severovýchodě země, z několika směrů.

SDF však nejsou jedinou skupinou bojující v syrské občanské válce, která by podle agentury AP ráda Rakku dobyla jako první. Podle některých expertů ale není jisté, že bude jedna ze skupin schopna Rakku osvobodit z rukou IS sama.

Jde přitom o skupiny s odlišnými zájmy. Turecko, které v Sýrii bojuje po boku jiných povstaleckých milic, považuje hlavní složku SDF kurdské milice YPG za teroristickou organizaci. Turecký premiér Binali Yildirim už v minulosti prohlásil, že pokud SDF vstoupí do Rakky, poškodí to vztahy mezi Ankarou a Washingtonem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner