Syrští povstalci a opoziční aktivisté dnes oznámili, že rebelové sestřelili na západě země bojový letoun. Podle opozičních aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, šlo nejspíš o vládní stroj.

Není ale jasné, zda letadlo sestřelila v provincii Hamá raketa, nebo protiletadlová zbraň. Podle SOHR šlo o dvě teplem naváděné střely. Povstalecká skupina operující v oblasti tvrdí, že stroj sestřelila protiletadlovými zbraněmi. Syrská armáda zatím incident podle agentury Reuters nekomentovala.

Povstalci už dříve vyzvali své zahraniční podporovatele, včetně Saúdské Arábie, aby jim dodali protiletadlové rakety, aby mohli čelit útokům syrských a ruských stíhaček. Tvrdí ale, že tyto zbraně dosud nedostali, a panují tak obavy, že rakety mohly skončit v rukou radikálů z takzvaného Islámského státu.

V Sýrii platí od 26. února 23:00 SEČ příměří mezi opozicí a syrskou vládou. Obě strany se však vzájemně obviňují z jeho porušování. Klid zbraní se netýká radikálů z hnutí Islámský stát (IS) a z fronty An-Nusra, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner