Praha 26. října (ČTK) – Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se dnes sejdou s aktivisty z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na základě rozhodnutí soudu měl ve čtvrtek 19. října spolek z Kliniky budovu předat majiteli, kterým je od loňského října SŽDC. Aktivisté v budově ale stále zůstávají.

Majitel minulý týden vyzval aktivisty, aby bývalou plicní kliniku vyklidili. SŽDC chce budovu zrekonstruovat na kanceláře. Zástupci Kliniky výzvu majitele odmítli stejně jako rozhodnutí soudu. Na dnešním jednání se chtějí se SŽDC domluvit, aby mohli v budově zůstat, dokud nezačne dům rekonstruovat.

Letos v lednu soud rozhodl, že aktivisté musí budovu i pozemky SŽDC vyklidit a uvolnit. Rozhodnutí potvrdil v září odvolací pražský městský soud.

Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. V roce 2014 budovu aktivisté obsadili a pořádají tam přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkový, který měl dům ve správě, s obsazením domu aktivisty nesouhlasil. Po několikerém vyklizení policií aktivisté s úřadem podepsali smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Aktivisté v budově přesto zůstali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner