Výběr případů, kdy tajné služby otrávily nepohodlné osoby (londýnský vyšetřující soudce dnes prohlásil, že za smrt bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 otráven v londýnském exilu, je odpovědný ruský stát a plán na jeho odstranění pravděpodobně osobně schválil prezident Vladimir Putin):

– Pravděpodobně agent KGB vpravil 7. září 1978 v Londýně pomocí speciálně upraveného deštníku jed ricin do těla bulharského spisovatele a disidenta Georgiho Markova, který za čtyři dny zemřel. Podle některých spekulací si zabití Markova, který v Londýně pracoval v bulharské sekci rozhlasové stanice BBC, osobně objednal vůdce bulharských komunistů Todor Živkov, protože Markov, kdysi prominentní spisovatel a později ostrý kritik poměrů v Bulharsku, toho příliš mnoho věděl o životě tamních vládců.

Případ, který do dějin vstoupil jako „deštníková vražda“, není dodnes objasněn. Za vykonavatele vraždy označila některá média na základě uniklých dokumentů bulharské tajné služby Dána italského původu Franceska Giullina, který byl v roce 1970 zadržen na bulharských hranicích kvůli pašování drog a poté se stal agentem bulharské tajné služby. V roce 1993 tohoto muže, který měl krycí jméno Piccadilly, dokonce dánské úřady obvinily ze zabití Markova, ale Giullino byl nakonec propuštěn, protože dánská policie marně čekala na další důkazy z Bulharska.

– V dobách studené války byli v Německu též jedem usmrceni dva ukrajinští opozičníci. Obě vraždy nařídila sovětská tajná služba KGB, obě provedl sovětský agent Bogdan Stašinskij, obě se udály v Mnichově a obě stejným způsobem: pomocí kyanidové pistole. V říjnu 1957 zavraždil Stašinskij v bavorské metropoli exilového politika Lva Rebeta, v říjnu 1959 vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu. Západoněmecký nejvyšší soud tehdy ve slavném rozsudku odsoudil pachatele Stašinského pouze jako pomocníka a za skutečné pachatele označil „vysoce postavené původce zločinu“ v Moskvě.

– KGB se pokusila otrávit i dalším přeběhlíky na Západ: v roce 1957 měl být pomocí jedu v kávě, pravděpodobně polonia, usmrcen v německém Frankfurtu nad Mohanem někdejší agent KGB Nikolaj Chochlov. Atentát na jeho osobu se však tehdy nezdařil, Chochlov zemřel v Kalifornii v roce 2007 na infarkt.

– Na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel 23. listopadu 2006 bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který již před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat. Látku mu přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom londýnském hotelu. Podle dnešního oznámení britského soudce vraždu „pravděpodobně schválil“ ruský prezident Vladimir Putin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner