Kábul 28. dubna (ČTK) – Islamistické hnutí Taliban dnes oznámilo začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu. Členové radikální organizace ji chtějí zacílit především na zahraniční jednotky v zemi a jejich vojenskou infrastrukturu, ale i na afghánskou armádu. Dlouhodobým cílem Talibanu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu.

„Hlavním cílem…budou zahraniční jednotky, jejich vojenská a zpravodajská infrastruktura a eliminace jejich místních žoldáků,“ uvádí se podle agentury AFP v dnešním prohlášení hnutí.

Jarní ofenziva bývá každoročně zahájena po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky jsou opět průchodné. Ta letošní nese jméno bývalého vůdce hnutí Muhammada Mansúra, jehož loni v květnu zabil útok amerického bezpilotního letounu. Její začátek vyhlásil Taliban čtyři dny po návštěvě amerického ministra obrany Jamese Mattise v Afghánistánu, během níž šéf Pentagonu vyzval hnutí, že pokud se chce zapojit do politického procesu, musí se vzdát násilí a terorismu.

„Budeme mít nepřítele na mušce, budeme je trápit, zabíjet či brát do zajetí do chvíle, než opustí svou poslední pozici,“ pohrozil dnes Taliban s tím, že chystá další sebevražedné a hromadné útoky.

Taliban je podle expertů v posledních letech nejsilnější od roku 2001, kdy jej zahraniční armády v čele s USA zbavily moci. Před týdnem zaútočili členové hnutí na vojenskou základnu a zabili nejméně 140 příslušníků afghánské armády. Kvůli tomu rezignovali ministr obrany a šéf armády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner