Islamistické hnutí Tálibán dnes oznámilo, že se definitivně stahuje z centra strategického města Kunduz na severu Afghánistánu. Tálibánu se podařilo Kunduz na několik dní obsadit koncem září, afghánská armáda ale většinu města následně získala zpět. Nyní se pozornost soustřeďuje k dalšímu velkému městu Ghazní, kterého se Tálibán pokusil zmocnit v pondělí. Útok byl odražen, boje zuří asi pět kilometrů od města.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid dnes uvedl, že bojovníci hnutí se z třistatisícového Kunduzu stahují proto, aby předešli dalšímu zabíjení civilistů. Členové Tálibánu se takticky stáhli z hlavních křižovatek, trhů a vládních budov, řekl Mudžáhid.

Guvernér provincie Kunduz Hamdulláh Daníší prohlásil, že obchody a trhy ve městě jsou znovu otevřené a že lidé se opět odvažují vycházet do ulic. Vojáci ale stále prohledávají domy, protože podezírají některé rebely, že ve městě zůstali. Podle agentury AP počet mrtvých a zraněných z bojů v Kunduzu není známý, ale bude pravděpodobně dosahovat několika stovek.

Prázdné ulice jsou naopak ve městě Ghazní na jihovýchodě Afghánistánu. V pondělí se do něj pokusilo proniknout asi 2000 bojovníků Tálibánu, armáda je ale dokázala odrazit. Podle agentury AFP se dnes z předměstí Ghazní ozývají exploze a sporadická palba. „Ze sousedních provincií dorazily vojenské posily, aby město zabezpečily,“ uvedl zástupce guvernéra provincie Ghazní Muhammad Alí Ahmádí.

Boje se šíří i do dalších provincií jako Badachšán a Tachár, a rostou tak obavy, že přechodné obsazení Kunduzu Tálibánem bylo pouze začátkem nové, troufalejší strategie hnutí. To doposud kontrolovalo značné části afghánského venkova, ale žádná velká města. O nové strategii svědčí i útok Tálibánu z minulého týdne na město Majmaní, které je metropolí provincie Farjáb. Také ten armáda zmařila.

Zmíněné incidenty zdůrazňují zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu, kde po ukončení bojových operací zahraničních jednotek leží odpovědnost za bezpečnost na místních vojácích a policistech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner