Jen pár hodin poté, co se Tálibán minulý měsíc zmocnil severoafghánského města Kunduz, začali bojovníci tohoto islamistického hnutí obcházet domy a hledat lidi spolupracující s bezpečnostními silami, zastánce práv žen a novináře. O tři dny později vládní jednotky získaly většinu města zpátky do svých rukou, vpád Tálibánu do Kunduzu ale neblaze připomněl tvrdou vládu islamistů na konci 90. let. Naznačil také, co by Afghánistán mohl čekat, kdyby se Tálibán vrátil k moci, napsala agentura AP.

Když Tálibán 28. září oznámil, že dobyl třistatisícové město Kunduz, slíbil chránit civilisty a jejich majetek. Hnutí se tehdy vydávalo za osvoboditele.

Obyvatelé Kunduzu ale uvedli, že povstalci okamžitě zahájili ve městě razie, začali drancovat obchody a zabíjeli ty, kdo jim stáli v cestě. Šáh Bibiová uprchla do Kábulu se svými šesti dětmi poté, co ozbrojenci vtrhli do domu souseda a postříleli v něm pět chlapců. „Všude ležela těla,“ popsala.

Obhájci ženských práv a žurnalisté vypověděli, že po nich Tálibán usilovně pátral, a mnozí z nich se připojili k hromadnému exodu z města. OSN uvedla, že z Kunduzu utekla na přelomu září a října polovina obyvatel. Zatím není jasné, kolik se jich vrátilo zpátky.

Fauzía, která v Kunduzu vedla místní organizaci na podporu zdraví, vzdělání a práv žen, sdělila, že se ukrývala ve sklepě, dokud k domu její rodiny nepřijeli členové Tálibánu na motorce a nezačali se po ní vyptávat. „Neměla jsem takový strach z toho, že mne zabijí, jako ze znásilnění,“ prohlásila.

Když začali ozbrojenci klepat u nich na dveře – a manžel ji zahrnul výčitkami, že již dřív neuprchla – přelezla zadní plot a dala se na útěk. Nakonec se jí podařilo dostat se až do Kábulu.

Za vlády Tálibánu v letech 1996 – 2001 měly ženy zakázáno pracovat a vzdělávat se a směly opouštět domov pouze v doprovodu mužských příbuzných, oblečené v burce zahalující celé tělo. Tálibán v souladu s přísným islámským právem šaría nechával kamenovat cizoložníky, usekával ruce zlodějům a vykonával další kruté tresty.

Džíta Bašárdóstová pracovala pět let v Kunduzu pro ženské centrum, finančně podporované ze zahraničí. Setkávala se s muslimskými učenci a dalšími náboženskými vůdci a jednala s nimi o rovnoprávnosti žen a o míru. Poté, co Tálibán přepadl Kunduz, „z města zmizeli normální lidé“. „Byli zde jen příslušníci Tálibánu na motorkách se zakrytými obličeji,“ popsala.

Někteří místní obyvatelé podle Bašárdóstové pomáhali Tálibánu vyhledávat domovy aktivistů, soudců a novinářů. Bašárdóstová, která byla v sousedství díky své práci dobře známá, věděla, že nakonec Tálibán dorazí i k jejím dveřím. Oblékla si tedy burku a uprchla do metropole.

Tálibán se rovněž v Kunduzu zaměřil na zaměstnance médií, plenil jejich kanceláře a kradl a ničil jejich vybavení, vylíčili reportéři, kteří z města utekli.

Soukromá organizace Výbor pro bezpečnost afghánských novinářů informovala, že poskytla nouzové ubytování a finanční prostředky nejméně 65 žurnalistům, kteří opustili Kunduz. Reportéři se báli, že „budou zajati, zmláceni a usmrceni“ Tálibánem, dodala organizace. „Svoboda vyjadřování není v souladu s jejich ideologií,“ konstatoval ředitel výboru Nadžíb Šarífí.

Parísa Aimaková, známá reportérka pracující pro místní soukromou televizi, uvedla, že stejně jako jiné kvalifikované pracovnice v Afghánistánu byla na výhrůžky smrtí zvyklá. „Avšak když přišel Tálibán, situace začala být kritická,“ podotkla. Otec ji i její dvě sestry poslal do Kábulu. O pár dní později byl zastřelen cestou na ranní modlitby.

Afghánští novináři si opakovaně stěžují, že jim povstalci z řad Tálibánu vyhrožují, jelikož média nezveřejňují veškerá tvrzení hnutí o vítězstvích rebelů v bitvách. Podobné zprávy často nelze nezávisle ověřit a Tálibán je známý tím, že své úspěchy zveličuje.

„Bál jsem se o život,“ zdůvodnil svůj útěk z Kunduzu Bašír Chán Safí, reportér pracující pro místní rozhlasovou stanici. „Novináři čelí nepřetržitě hrozbám extremistů, kteří si myslí, že jsme proti Tálibánu, ačkoli my se pouze snažíme o vyvážené zpravodajství. A někteří z nás po odchodu z města obdrželi výhrůžné telefonáty,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner