Islamistické hnutí Tálibán ovládlo strategicky důležitý okres v jihoafghánské provincii Hílmand, a zasadilo tak tvrdý úder vládním silám. Podle agentury AP to dnes uvedl zástupce guvernéra Hílmandu Muhammad Džán Rasúljár.

Podle místoguvernéra se bojovníci Tálibánu zmocnili okresu Sangin po několikadenních bojích. V rukou islamistických povstalců prý ale ještě nejsou všechna zařízení armády a boje stále pokračují.

Rasúljár v neděli neobvyklým způsobem prostřednictvím Facebooku upozornil afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, že Hílmandu hrozí akutní nebezpečí, že ho ovládne Tálibán, pokud centrální úřady rychle nepošlou pomoc. Dodal, že v posledních dnech padlo při tvrdých bojích na 90 příslušníků vládních ozbrojených sil.

Provincie Hílmand je pro Tálibán velice důležitou oblastí, protože se tam produkuje nejvíce opia na světě. S jeho pomocí islamisté získávají finanční prostředky pro svůj boj.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner