Kunduz (Afghánistán) 6. května (ČTK) – Islamisté z hnutí Taliban dnes dobyli okrsek před významným městem Kunduz na severu Afghánistánu. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura Reuters. Taliban již v minulosti části Kunduzu kontroloval a minulý týden ohlásil jarní ofenzivu.

Regionální policejní mluvčí uvedl, že afghánské bezpečnostní síly se stáhly, aby předešly dalším obětem z řad civilistů i vládních vojáků. S islamisty prý sváděly tvrdé boje předešlých 24 hodin.

Mluvčí Talibanu sdělil, že hnutí se v okrsku na západ od Kunduzu zmocnilo policejního ředitelství, sídla guvernéra a všech kontrolních stanovišť. Prý také zabilo a zranilo několik příslušníků policie a armády.

Během uplynulých 18 měsíců se Talibanu podařilo dvakrát na chvíli dobýt centrum Kunduzu. Obchodník z města citovaný agenturou Reuters řekl, že mu současná situace připomíná loňský říjen, kdy Taliban vstoupil do Kunduzu, odkud byl po několika dnech vytlačen za pomocí leteckých úderů.

Boje s Talibanem se v poslední době zintenzivnily i na jihu Afghánistánu. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území této neklidné středoasijské země.

Od začátku letošního roku zahynulo při střetech s islamisty více než 1000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil. O život přišlo i více než 700 civilistů. Uvádějí to afghánští činitelé a úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR). Podle OSN také dalších přibližně 75.000 Afghánců od ledna opustilo své domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner