Ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry dnes telefonicky diskutovali o příměří a o politickém urovnání v Sýrii. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ruského ministerstva zahraničí. Šéf ruské diplomacie podle Moskvy požadoval účast Kurdů na mírových rozhovorech.

Ministři projednali cesty k urovnání syrského konfliktu s pomocí zachování a upevnění režimu příměří, uvedla ruská agentura. Předmětem debaty bylo zajištění humanitární pomoci pro obyvatele oblastí blokovaných bojovými operacemi.

Lavrov znovu zdůraznil, že na rozhovorech mezi Damaškem a opozicí musejí být „plnoprávně“ zastoupeni i zástupci syrských Kurdů. Konstatoval, že syrská umírněná opozice se musí distancovat od ozbrojených skupin Islámského státu a dalších teroristických organizací.

Podle TASS ministři jednali i o dalších ohniscích napětí, mimo jiné i o situaci na východě Ukrajiny a v Náhorním Karabachu.

Agentura RIA Novosti dnes s dovoláním na zdroj blízký diplomatům v Ženevě oznámila, že se Rusko s USA dohodly na klidu zbraní v oblasti Damašku a Latákíje. Příměří začne platit 30. dubna v jednu hodinu ráno místního času (o dnešní půlnoci SELČ). Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že „klidový režim“ zakazuje vojenské aktivity a použití všech druhů zbraní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner