Zástupci pražských taxikářů se dnes dopoledne sejdou s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a poté zasednou v magistrátní pracovní skupině, která se bude zabývat zkouškami řidičů z místopisu a jazyka. Ohlášený odpolední protest spojený z jízdou taxíků ze Strahova na magistrálu se bude odvíjet od toho, jak dopolední schůzky dopadnou. ČTK to řekl mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT), která protest svolala, Daniel Tarljovski. Taxikáři podobně protestovali už na začátku června, jejich kolona tehdy způsobila komplikace v dopravě.

Setkání pracovní skupiny nečekaně proběhne

Schůzku s ministrem Babišem mají zástupci AKT v 10:00, o hodinu později se na magistrátu poprvé sejde ustavená pracovní skupina. Zástupci asociace v ní původně s konkurenčními dispečinky zasednout nechtěli, účast na dnešní schůzce ale potvrdili. Fungovat má ještě druhá pracovní skupina, která se bude zabývat jednotnými standardy kvality taxislužby.

Ústupek Krnáčové taxikářům nestačí

Praha požaduje pro taxikáře přísnější zkoušky z jazyka a místopisu. Po červencovém protestu a následné schůzce se zástupci AKT ale primátorka od plošného přezkoušení ustoupila. Taxikáři požadují stanovení minimální ceny, město do podnikatelského prostřední ale takto zasahovat nechce. Negativně se k tomu vyjádřilo i ministerstvo financí.

Taxikáři protestovali už v červenci, tehdy Prahou v průvodu, který také svolala asociace, projely stovky aut a způsobily komplikace v dopravě.

Zastupitelstvo bude schvalovat novelu zákona

Podle podkladů pro radu je v Praze 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. Maximální částka za kilometr stanovená městskou vyhláškou je 28 korun. Praha připravila svou novelu silničního zákona, kterou už schválila rada. Musí ještě projít zastupitelstvem, poté ji hlavní město předloží Parlamentu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner