Mimořádně silný tajfun Meranti odstřihl od proudu více než půl milionu domácností na Tchaj-wanu. Na jihu jsou zavřené školy i úřady, aerolinky navíc zrušily desítky letů. Podle měření jde letos o nejsilnější tajfun ve světě. Do čtvrtka se má přesunout k pevninské Číně.

Nejhůře postižena jsou města na východě a jihu ostrova. Kromě leteckého provozu je omezená i doprava po železnici na jihu Tchaj-wanu. Tajfun rovněž pokácel sloupy elektrického vedení, jinde na dráty spadly stromy. Úřady zatím evidují pět zraněných.

Vláda do oblasti vyslala na 4000 vojáků a policistů, kteří mají zajistit případné další evakuace, pokud si je počasí vyžádá.

Meteorologové varují i před přívalovými dešti, které by mohly vyvolat bleskové záplavy nebo nebezpečné sesuvy půdy.

Na Tchaj-wanu žije 23 milionů lidí, většina na severu a západě ostrova.

Meteorologové předpokládají, že tajfun bude během středy postupovat přes Luzonskou úžinu k pevninské Číně. Panují obavy, že tam způsobí závažnou pohromu, protože v minulosti za sebou nechávaly tajfuny v Číně mnoho mrtvých.

V této části Číny by to navíc mohl být nejsilnější tajfun od roku 1969. Již nyní zde úřady ruší vlaková spojení a připravují se na evakuace. Rybáři dostali nařízeno vrátit se do přístavů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner