Až poloviny všech leteckých spojů v Evropě se patrně dotkne zpoždění způsobené selháním systému plánování letů evropského řízení vzdušného provozu. Podle evropské organizace pro leteckou bezpečnost Eurocontrol byla příčina potíží v počítačích již zjištěna a nyní se pracuje na nápravě. Problém, který se podle mluvčího pražského letiště týká i Prahy, bude vyřešen ještě dnes v nočních hodinách.

Na dnešek bylo naplánováno v evropském prostoru na 29.500 letů. Plány letů podané před 12:26 SELČ ale ze systému zmizely a aerolinky je musely nahlásit znovu. V systému, který pomáhá řídit leteckou dopravu porovnáváním poptávky a kapacity různých sektorů řízení letového provozu, tak vzniká dočasný přetlak vedoucí ke zpožďování.

Problém se týká i pražského letiště. Dosud bylo podle informací Letiště Václava Havla v důsledku výpadku systému Eurocontrol opožděno sedm odletů a šest příletů. „V tuto chvíli se jedná o zpoždění maximálně do 90 minut. Situace se však může měnit. Doporučujeme proto všem cestujícím, aby bedlivě sledovali internetové stránky Letiště Praha, popřípadě stránky svého dopravce, kde se dozvědí aktuální informace,“ řekl ČTK mluvčí letiště Roman Pacvoň. Podle něj se jedná o událost, která se týká celé Evropy, nedokáže tak přesně určit, kolika letů řízených z Prahy se dotkne.

Eurocontrol neupřesnil příčiny kolapsu systému, které jsou ale podle agentury AFP nevídané. Vyloučit se tak ani nedá případný hackerský útok.

Situaci v evropském leteckém provozu přitom již tak částečně zkomplikovala stávka zaměstnanců francouzské letecké společnosti Air France, jejíž odbavovací kapacity se snížily zhruba o čtvrtinu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner