Peking 15. července (ČTK) – Čína oznámila, že tělo zemřelého nositele Nobelovy ceny za mír, disidenta Liou Siao-poa bylo zpopelněno. Obřadu se zúčastnila disidentova rodina a přátelé, dodaly podle agentury AP čínské úřady. Liou byl koncem června propuštěn z vězení po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Ve čtvrtek nemoci podlehl.

Liouova žena a další příbuzní byli doposud pod přísným dohledem čínských bezpečnostních orgánů a prakticky odříznuti od kontaktu s vnějším světem. Západní státy naléhají na Čínu, aby nechala vdovu po Liouovi trpící depresí odcestovat do zahraničí.

Německo nabídlo, že by vdově po disidentovi poskytlo útočiště. Kancléřka Angela Merkelová v pátek večer uvedla, že Německo se bude dál snažit prosadit „humanitární řešení“ situace, tak aby Liou Sia mohla opustit domácí vězení a odjet do některé ze zahraničních zemí podle své volby.

Liouovo tělo bylo zpopelněno dnes ráno místního času, sdělilo vedení města Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl disident po propuštění z vězení léčen. Představitel městské vlády Čang Čching-jang podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že vdova „Liou Sia je volná“.

Liou Siao-po si od roku 2009 odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner