Moskva 16. května (ČTK) – Téměř polovina Rusů (46 procent) není spokojena s dodržováním lidských práv v Rusku. Vyplývá to z každoroční zprávy ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové, kterou dnes zveřejnil list Rossijskaja gazeta.

Počet Rusů, kteří jsou nespokojení s porušováním lidských práv v zemi roste. Ještě v roce 2015 se negativně k lidskoprávní situaci v zemi vyjádřilo 42 procent respondentů.

Nespokojenost Rusů podle ombudsmanky souvisí i s rostoucí nelegální migrací v Rusku, která způsobuje napětí ve společnosti a zároveň má negativní dopad na práva samých migrantů. V Rusku se podle zprávy Moskalkovové v současné době nachází od osmi do deseti milionů takzvaných nelegálních ekonomických migrantů. V roce 2016 se přitom zhoršily podmínky i v řadě center, která cizince dočasně zadržují.

Moskalkovová navíc upozorňuje na situaci občanů bývalých republik Sovětského svazu, kteří si odpykávají tresty v ruských věznicích. „Tito lidé před svým odsouzením žili v Rusku, v průběhu času pak ve státech svého původu přišli o bydliště, možnost práce a sociální a rodinné vztahy. Orgány těchto států navíc často nepotvrzují státní příslušnost těchto lidí nebo jejich právo na trvalý pobyt, což znemožňuje jejich vyhoštění, deportaci nebo zpětné přesídlení,“ píše se ve zprávě.

Tito lidé se však zároveň nachází na území Ruské federace nelegálně, v důsledku čehož jsou zbaveni základní lidských práv včetně práva na práci nebo sociální zabezpečení a zdravotní péči.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner