Pro téměř tři pětiny Čechů (58 procent) není politika vlády vůči migrantům srozumitelná. S kroky kabinetu v tomto směru ale souhlasí 52 procent lidí. Ochotu osobně pomoci uprchlíkům vyjádřilo 28 procent obyvatel. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu agentury STEM mezi 925 respondenty.

Postoj veřejnosti lze podle STEM shrnout takto: „Politice naší vlády v tomto ohledu moc nerozumím, ale spíše s ní souhlasím. Kolem sebe slyším spíše kritiku vlády než její ocenění. U nás se lidé nemusí moc přetvařovat, a tak otevřeně říkám, že já sám bych uprchlíkům určitě nepomohl.“

Zhruba pětina populace politice vlády ohledně migrantů nerozuměla vůbec. Podle STEM je zajímavé, že se v tomto ohledu příliš neliší názory mladých a starých lidí a že ani mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním srozumitelnost vládních kroků vůči uprchlíkům nedosahuje většiny.

Politiku vlády vůči uprchlíkům považuje za správnou 12 procent lidí určitě a 40 procent spíše. Určitě není správná pro 17 procent lidí. Kroky kabinetu výrazně častěji schvalují lidé s vysokoškolským vzděláním, zatímco široká veřejnost se vyjadřuje spíše zdrženlivě.

Výsledky také ukázaly na odtažitý osobní postoj k uprchlíkům. Osobně by jim určitě nepomohlo 37 procent lidí a spíše ne 35 procent lidí. Jasnou pomoc deklarovala čtyři procenta dotázaných. „I když bychom mohli očekávat, že se lidé stavějí lepší, než ve skutečnosti jsou, je podíl zcela odmítavých stanovisek devětkrát početnější než podíl odpovědí zcela pozitivních,“ uvádí STEM. Ženy jsou v osobní pomoci uprchlíkům o něco ochotnější než muži a o solidaritě také častěji vypovídají lidé s vysokoškolským vzděláním. Neochota je zhruba stejná ve všech věkových skupinách, o solidaritě nejčastěji vypovídají příznivci lidovců, dodává STEM.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner