Káhira 20. února (ČTK) – Egyptská teroristická skupina napojená na takzvaný Islámský stát (IS) dnes na internetu zveřejnila video sebevražedného atentátníka, který loni v prosinci v kostele v Káhiře zabil téměř 30 lidí. Dvacetiminutové video komentuje extremista, který tvrdí, že islámští radikálové útoky na koptské křesťany znásobí. Informovala o tom dnes agentura AP.

Koptové tvoří asi deset procent egyptské populace a jsou dlouhodobě oblíbeným terčem islamistických extremistů.

Video zveřejnila skupina Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2015 přísahali věrnost vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu. Tehdy skupina opustila svůj původní název Ansar Bajt al-Makdis. Přičítá se jí odpovědnost za zabití stovek lidí, především vojáků a policistů.

Islámští radikálové několikrát tento měsíc zaútočili na kopty ve městě Aríš na severu Sinaje, nejméně tři zabili.

Na dnešním videu se objevuje útočník, který v prosinci spáchal bombový útok uvnitř koptského kostela v Káhiře. Video zahrnuje i části proslovů, ve kterých se koptští duchovní, soudci a obchodníci nelichotivě vyjadřují o muslimské většině. Islamistický vypravěč následně tvrdí, že křesťané v Egyptě si už nezaslouží státní ochranu, protože jsou „bezvěrci“, jež posilují Západ na úkor muslimských států. Dodává, že prosincový útok je „pouhým začátkem“.

Koptští křesťané patří k nejstarším křesťanským komunitám na světě. Radikálové znásobili své útoky na koptské kostely, když armáda v roce 2013 svrhla někdejšího islamistického egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího tehdy podporovala většina koptů.

Sísí opakovaně ujišťoval egyptskou křesťanskou komunitu, že má jeho podporu a během koptských svátků navštívil hlavní svatostánek koptské ortodoxní církve v Káhiře. Mnozí koptové však tvrdí, že se od roku 2014, kdy se Sísí ujal funkce, změnilo málo a útoky islámských radikálů na kopty pokračují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner