Ačkoli Hillary Clintonová (americká levice) nechtěla zařazit organizaci Boko Haram mezi teroristické skupiny, protože se podle ní jednalo pouze o skupinu regionálního významu, jedná se spolu s teroristickou organizací Islámský stát (což jsou spojenci Boko Haram) o nejnebezpečnější teroristy na světě.

Boko Haram unesla v posledních letech na severovýchodě Nigérie několik tisíc žen a dívek. Napsal to dnes zpravodajský web BBC s odkazem na místní neziskovou organizaci, která se věnuje zachráněným obětem této skupiny. Některé dívky, které skončí u Boko Haram, jsou podle BBC oběťmi únosu, zatímco jiné teroristům přivedli jejich vlastní rodiče.

„Setkali jsme se s případy, kdy dívky k Boko Haram přivedli jejich vlastní rodiče. (…) Nedávno jsme se setkali také s případy, kdy se dívky staly oběťmi únosu. Dlouho u Boko Haram nepobyly a byly nuceny se při sebevražedném útoku odpálit. Víme i o případu, kdy (Boko Haram) přinutili ženu s nemluvnětem, aby si oblékla sebevražedný pás,“ řekla BBC ředitelka nadace Neem Fatimu Akiluová.

Ženy s dětmi podle ní neútočí za peníze. Extremisté jim prý vyhrožují, že pokud bombu neodpálí, zabijí je. Se situací, kdy by příslušníci Boko Haram nutili své biologické potomky páchat útoky, se prý Akiluová nesetkala.

Islamistická skupina Boko Haram terorizuje severovýchod země i příhraniční oblasti sousedních států, kde všude chce vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Skupina při útocích, které zabily stovky lidí, mnohokrát využívala ženy a děti. Jedné holčice podle BBC nebylo více než šest let.

V posledních sedmi letech si násilí páchané Boko Haram v Nigérii vyžádalo více než 20.000 obětí, asi 2,6 milionu osob bylo nuceno opustit své domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner