Mogadišo 24. července (ČTK) – Somálská teroristická skupina Šabáb na internetu zveřejnila video, na němž amerického prezidenta Donalda Trumpa nazývá miliardářem bez mozku a tvrdí, že Američané si zvolili „možná toho nejhloupějšího prezidenta, jakého kdy která země mohla mít“. Video je zřejmě reakcí na zesílení vojenských operací proti Šabábu, na kterých se podílejí také americké síly. Informovala o tom dnes agentura AP.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní vlády a v Somálsku chce zavést islámské právo šaría. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce smrtelných teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. V posledních týdnech skupina páchala útoky i v sousední Keni, kterou příští měsíc čekají prezidentské a všeobecné volby.

Trumpova administrativa se rozhodla zesílit zapojení USA do ofenzivy proti Šabábu. Schválila proto další bombardování základen Šabábu v Somálsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner