Maročan, který je podezřelý z pátečního útoku nožem ve finském městě Turku, byl vzat do vyšetřovací vazby. Ve výpovědi před soudem dnes přiznal, že v Turku zabil dvě ženy a osm lidí zranil. Popřel ale, že měl jeho útok teroristický motiv. Marocký žadatel o azyl Abdarrahmán Maškáh, kterého policisté po činu postřelili a zadrželi, vypovídal z nemocnice prostřednictvím videa. Finské bezpečnostní složky mezitím uvedly, že už počátkem letošního roku dostaly upozornění, že se Maročan radikalizoval.

Maškáh čelí obvinění z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým záměrem. V souvislosti s útokem byli zadrženi ještě čtyři další Maročané, kteří se dnes také mají objevit u soudu.

Začátkem letošního roku dostala policie v jihozápadním Finsku informaci o změně chování tohoto Maročana. Jeden cizí státní příslušník policii upozornil, že se Maškáh radikalizoval a projevuje zájem o extremistické ideologie. Policisté zprávu předali kontrarozvědce SUPO, ale podle ní toto sdělení neobsahovalo žádné konkrétní údaje o případných plánech Maškáha spáchat atentát.

„Úřady dostaly za poslední dva roky více než 1000 podobných tipů. Snažíme se každým z nich zabývat. Tipy, které obsahují konkrétní hrozbu, mají prioritu,“ uvedl šéf SUPO Jyri Rantala.

Jak napsal zpravodajský server Yle, jméno Abdarrahmán Maškáh nebylo na seznamu lidí, které mají protiteroristické síly sledovat. Podle kontrarozvědky SUPO úřady nyní sledují aktivity asi 350 lidí, které považují za potenciálně nebezpečné.

Finský Národní úřad pro vyšetřování (NBI) potvrdil dřívější zprávy finských médií, že Maškáh požádal ve Finsku o azyl a že mu tato žádost byla zamítnuta. Šéf NBI Robin Lardot prohlásil, že Maročan se proti tomuto rozhodnutí ještě před útokem odvolal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner