Evropská unie zpřísňuje postoj vůči terorismu po útocích v Paříži, Bruselu či Berlíně. Změny by měly zabránit cestám občanů zemí EU například do Sýrie, kde by se mohli přidat k teroristickým skupinám, a zajistit, že odpovědné úřady budou mít přehled o jejich případném návratu.

Mezi nové trestné činy související s terorismem má patřit rovněž účast na výcviku i snaha získat pro teroristický čin nebo skupinu financování.

Země EU teď mají 18 měsíců na to, aby pravidla převedly do vlastních národních zákonů. Věc se netýká Dánska, zatímco Británie a Irsko mohou o účasti rozhodnout.

Přísnější kontroly na vnějších hranicích unie se mají nově týkat všech osob, včetně občanů členských zemí EU při příjezdu i odjezdu z schengenského prostoru. Platit by mohla zřejmě už od dubna.

Státy však mohou – aby zabránily dopadům na plynulost dopravy – opatření realizovat na pozemních hranicích a v přístavech jen cíleně. Nesmí tím ale ohrozit vnitřní bezpečnost či vnější vztahy unijních zemí. U mezinárodních letišť budou cílené kontroly možné jen po dobu prvních šesti měsíců platnosti nových pravidel, pak musejí být kontrolováni všichni, kdo do unie přicházejí nebo ji opouštějí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner