Nová severokorejská zkouška balistické rakety ruku v ruce se selháváním diplomacie opět posunuly amerického prezidenta Donalda Trumpa k zásadnímu rozhodnutí: buď se smířit s faktem, že z KLDR se stala jaderná mocnost schopná zasáhnout území USA, nebo proti Pchjongjangu udeřit vojensky. Ve své analýze to dnes uvedla zpravodajská televize CNN.

„Trump, který během roku varoval, že izolovaný stát zasype ohněm a hněvem, pokud bude pokračovat s ohrožováním USA a jejich spojenců, byl k poslední provokaci (severokorejského vůdce) Kim Čong-una relativně zdrženlivý,“ myslí si autor analýzy Stephen Collinson. Trump bezprostředně po severokorejském testu bez podrobností Američany ujistil, že problém vyřeší.

Fakt, že se Trump v reakci na zkoušku mírnil, může podle Collinsona znamenat, že se prezident chce vyvarovat dalších provokací Kima, nebo mu svou mlčenlivostí chce znemožnit propagandistické využití balistického testu. „Pokud tomu tak je, znamená to, že prezidentova veřejná rétorika k této krizi prošla vývojem,“ uvedl.

Trump se ale v každém případě o krok přiblížil k bolestnému rozhodnutí, které bude muset učinit, pokud diplomatické snahy o urovnání krize na Korejském poloostrově zůstanou dál neúspěšné. Tato volba bude jedna z vojenský nejzávažnějších, před kterou američtí prezidenti od konce druhé světové války stáli.

Pokud se Trump rozhodne pro vojenské řešení, které bylo dlouho považováno za nemyslitelné, bude muset příslušný rozkaz vydat s vědomím, že si konflikt vyžádá tisíce obětí z řad civilistů i amerických vojáků. Vlivný americký senátor Lindsey Graham v reakci na novou zkoušku prohlásil, že Spojené státy bojovat nechtějí, pokud ale budou muset, aby si zajistily bezpečnost, tak do války půjdou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner