Severní Korea dnes patrně znovu testovala svou novou raketu středního doletu, ani tentokrát ale nebyla úspěšná. Odpáleny byly celkem dvě střely, ani jeden test však nebyl úspěšný, informovala jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejské vojenské činitele. Agentura Reuters uvedla, že na žádost USA se ještě ve čtvrtek sejde Rada bezpečnosti OSN, aby projednala nové raketové testy KLDR.

Podle uvedených zdrojů šlo pravděpodobně o stejný typ balistické rakety, jakou KLDR testovala již 15. dubna. Tehdy raketa Musudan explodovala pár sekund po odpálení z východního pobřeží Severní Koreje. Podle jihokorejských zdrojů se zdálo, že odpálení raket bylo uspěchané.

Nejmenované zdroje z jihokorejské armády uvedly, že také čtvrteční zkoušky byly nezdařené. „První střela, podle předpokladů Musudan, byla odpálena kolem 06:40 místního času z blízkosti města Wonsan. Po pár sekundách se pravděpodobně zřítila na zemi,“ řekl představitel jihokorejské armády. Druhý neúspěšný odpal se uskutečnil o zhruba 40 minut později.

Rakety Musudan mají údajně dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Střela Musudan byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu a test z letošního 15. dubna byl vůbec první.

Další zkouška zmíněné severokorejské rakety středního doletu se očekávala, protože armáda ji měla připravenou na odpališti. Jihokorejská prezidentka v úterý rovněž varovala, že Pchjongjang již dokončil přípravy na svou pátou jadernou zkoušku.

Čtvrtý nukleární test uskutečnil Pchjongjang v lednu. Podle analytiků by mohl severokorejský režim přistoupit k dalšímu testu atomové bomby ještě před sjezdem vládnoucí Korejské strany práce, který začne 6. května. Na něm chce mladý vůdce Kim Čong-un dále upevnit svou moc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner