Bouře Harvey, která pustoší od soboty hlavně Texas, nepoleví ani dnes. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Ve svém prohlášení uvedlo, že „katastrofální a život ohrožující záplavy“ potrvají. Varování se týká Texasu a Louisiany, ale podle NHC dopad pocítí i lidé v pobřežních oblastech Mississippi a Alabamy. Také tam silně prší. Mezi oběťmi bouře Harvey je zřejmě šestičlenná rodina. Její tragédii popsala jedna příbuzná. Další muž utonul, když se snažil přeplavat do bezpečí.

Postižené oblasti dnes navštíví prezident Donald Trump, kterého bude doprovázet manželka Melania. Bílý dům podle agentury AP uvedl, že prezidentský pár nejprve zamíří do města Corpus Christi, v jehož blízkosti bouře vstoupila na pevninu, a následně zavítá do texaského operačního centra pro nouzové situace v Austinu.

„Dbejte, prosím, doporučení místních úřadů. Nevydávejte se na cestu, pokud jste na bezpečném místě. Nejezděte autem po zaplavených silnicích,“ uvádí se v doporučení střediska.

Podle něj Harvey v pondělí zesílil, i když se posunul nad Mexický záliv. Meteorologové předpovídají, že nad zálivem systém setrvá 36 hodin a ve středu postoupí zpět nad pevninu východně od Houstonu. Pak bude směřovat na sever a měl by slábnout. Předtím ale může napadnout dalších 50 centimetrů vody. I když už systém nebude nad Houstonem, voda v zaplavených místech bude klesat jenom pomalu, upozornil ředitel Národní meteorologické služby (NWS) Louis Uccellini.

Mezi oběťmi bouře Harvey je zřejmě šestičlenná rodina. Přesný počet mrtvých v celém státě zatím není znám, záchranné práce jsou v plném proudu, ale začínají přicházet informace o tragédiích. Virginia Saldivarová ohlásila, že její tchán a tchyně zřejmě utonuli i se čtyřmi pravnuky v dodávce, v níž se snažili před vodou uniknout. Těla zatím nebyla nalezena.

O dalším úmrtí informovala policie. Podle ní se půl hodinu před pondělní půlnocí pokusil přeplavat přes proud vody ve Spring Parku muž ve věku mezi 60 a 70 lety. Svědek viděl, že se muž dostal do problémů, ale nedokázal mu pomoci. Vzhledem k rychlému proudu tělo nezachytili ani záchranáři.

Dnes nebo ve středu má v Houstonu padnout čtyřicetiletý rekord množství srážek při tropické bouři. Při bouři Amelia v roce 1978 napršelo 122 centimetrů vody.

Harvey sám o sobě podle expertů není příčinou katastrofy Houstonu

Bouře Harvey má sice neobvyklou intenzitu, ale sama o sobě není příčinou tak mohutné katastrofy, jakou v těchto dnech zažívá Houston. Problémem je rychlá výstavba a nedostatečná infrastruktura, k čemuž je nutné přičíst také nevýhodné podloží a polohu, uvedl list The Guardian, který se obrátil s dotazy na odborníky.

V Houstonu záplavy nejsou neobvyklé – před dvěma lety zahynulo ve velké vodě osm lidí a hovořilo se tehdy o historických záplavách. Loni voda tekla do města třemi proudy a označovalo se to za záplavy, jaké přijdou jednou za 500 let. O život přišlo šest lidí. V případě bouře Harvey se hovoří nejméně o devíti mrtvých, ale problémy zdaleka neskončily.

Profesor oboru vědy o moři na univerzitě v Texasu Sam Brody řekl, že katastrofa má několik příčin. „Jde o velmi nízko položenou pobřežní rovinatou pláň na jílovitém podloží, které neodvádí dobře vodu. Město je vystaveno velmi silnému dešti a přílivové záplavě. Máte zde terén náchylný podlehnout záplavám a šest milionů lidí k tomu, množství pevných silnic a dlažby a chybějící obecné povědomí o tom, jaký dopad to bude mít na přirozené odvodnění krajiny. Výsledkem jsou katastrofy,“ tvrdí Brody.

Sám je už tři dny uvězněn ve svém domě na západě města. Podle něj se na problému podepsalo příliš rychlé rozšiřování Houstonu. Město vybudovalo stovky kilometrů čtverečních dlažby, mohutně znásobilo zástavbu, ale infrastruktura tomu neodpovídá.

„Mnoho čtvrtí používá příkopy u silnic jako kanalizaci, skoro jako ve středověku,“ popisuje Brody. Při prudkém dešti, který je v Houstonu vzhledem k vlhkému subtropickému klimatu očekávatelný, nemá voda kudy odtéci. Pokud se v nové zástavbě vybuduje moderní kanalizace, lze to přirovnat „k léčbě symptomů, nikoli problému samotného“. Voda, kterou tento systém odvádí, totiž stéká do starších čtvrtí, které nejsou uzpůsobeny vypořádat se s takovým přívalem.

„Slyším, jak lidé z míst, kde žijí až třicet let, říkají, že nikdy nebyli vyplaveni, až nyní,“ uvedla šéfka houstonského střediska moderního výzkumu Lisa Gonzalezová. Také ona řekla, že když se v Houstonu rozhoduje o další výstavbě, posuzují se jednotlivé projekty odděleně, nikoli s ohledem na vliv na zbytek města.

Hurikány v normálním případě absorbují vlhkost nad oceánem, avšak Harvey je „zaklíněn“ mezi dva systémy, z nichž jeden se tlačí na sever a druhý se snaží dostat na jih. Z bouře Harvey spadlo na Houston už tolik vody, že systém tuto vodu znovu nasává do sebe a nechává ji spadnout pod sebe.

Podle odborníků ale budou Houston v budoucnu pustošit i mnohem ničivější bouře. Město je na rovině, z níž voda neodtéká snadno, a silných bouří bude vzhledem k oteplování klimatu přibývat.

„Houston se potápí. Musíme vyčlenit ty jeho části, které jsou nejvíce ohroženy, a zajistit, aby se tam nestavělo. Pokud tam už domy jsou, měli bychom uvažovat o jejich odkoupení,“ domnívá se Gonzalezová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner