Miliony Thajců se dnes oblékly do černého a truchlí nad smrtí krále Pchúmipchona Adundéta, který ve čtvrtek zemřel ve věku 88 let. Zástupy tisíců plačících lidí se shromáždily v metropoli Bangkoku, aby vyprovodily panovníkovo tělo na cestě z nemocnice do královského paláce. Kondolence do Thajska míří z celého světa.

Thajské úřady vyhlásily na dnešek volno a dalších 30 dní potrvá v zemi státní smutek, během něhož budou vlajky staženy na půl žerdi a budou zakázány jakékoli oslavy. Velvyslanectví v Bangkoku, včetně českého, vydala v souvislosti s královým úmrtím doporučení pro turisty a další cestující, aby „respektovali toto období smutku a dbali na přiměřené oblečení a chování na veřejnosti s ohledem na thajský národ“.

Celkem bude období smutku trvat jeden rok. Velvyslanectví proto upozornila, že i v dalších měsících budou v platnosti určitá omezení společenského života.

Pchúmipchon Adundét byl nejdéle působícím panovníkem na světě: na trůnu byl 70 let. U svých poddaných se těšil nesmírné úctě a oblibě a u politiků měl velkou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo 26 vlád, byl považován za osobnost zajišťující stabilitu a jednotu.

Mnozí Thajci se nyní obávají budoucnosti země, kterou od převratu v roce 2014 řídí vojenská junta. Premiér Prajutch Čan-Oča ve čtvrtek prohlásil, že prioritou je teď bezpečnost Thajska, a po celé zemi nechal rozmístit další vojáky. Ti byli dnes vidět v centru Bangkoku na každém kroku – u vládních úřadů, na kontrolních stanovištích i na křižovatkách.

Úřady vyhlásily den volna, ale obchody zůstaly otevřené, stejně jako thajská burza a další finanční instituce. Thajský akciový trh, který se kvůli zprávám o králově zhoršujícím se zdraví od začátku týdne propadal, dnes vzhledem k předpokladům pokojného předání moci posílil o čtyři procenta. Zotavil se i kurz thajského bátu.

Novým panovníkem se má stát králův jediný syn, čtyřiašedesátiletý korunní princ Mahá Vatčirálongkón, který ale nepožívá stejné úcty jako jeho otec. Princ prohlásil, že bude truchlit společně s thajským lidem. Otázky oficiálního nástupnictví nechá na pozdější dobu, až ho parlament vyzve, aby se ujal trůnu.

Před královským palácem dnes čekala dlouhá fronta lidí, kteří se přišli poklonit portrétu zesnulého. „Je to, jako bych ztratil vlastního otce,“ řekl podle agentury Reuters třiapadesátiletý Sutchad Kongjeam. „Nikdy jsem v takové situaci nebyl. Nemám slov. Mé srdce je ochromené,“ citovala agentura AP dalšího z truchlících Sivaního Varikónsakula.

Kondolence do Thajska poslali nejvyšší představitelé z celého světa. Americký prezident Barack Obama označil krále Adundéta za „blízkého přítele Spojených států“ a vyslovil se pro obnovu demokracie v Thajsku. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzdvihla, že thajský monarcha „přispěl k modernizaci země a neúnavně usiloval o blaho lidu“. Ruský prezident Vladimir Putin ocenil ekonomický rozvoj Thajska za Adundétovy vlády. Francouzský prezident Francois Hollande zdůraznil monarchovy „výjimečné lidské kvality“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner