Bangkok 24. dubna (ČTK) – Thajská vláda schválila nákup ponorky za 393 milionů dolarů (9,7 miliardy Kč), plavidlo dodá Čína. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Země má v plánu koupit celkem tři ponorky. Veřejnost ale záměr kritizuje a ptá se, zda jsou nová plavidla potřeba. Plán koupit tři ponorky čínské výroby thajská vláda schválila loni v červenci.

Rozhodnutí thajské vlády signalizuje utužování vazeb s Čínou, neboť vztahy s USA se v důsledku vojenského puče v roce 2014 zhoršily. Podle některých médií thajský premiér Prajutch Čan-Oča uvedl, že Thajsko zaplatí jen dvě z plavidel a třetí dostane darem.

Jde o ponorky třídy Jüan S26 T vyvinuté speciálně pro thajskou armádu. Plavidla budou 78 metrů dlouhá, devět metrů široká a budou vybavena na vzduchu nezávislým pohonným systémem (AIP), díky němuž budou moci zůstat pod hladinou až 21 dní.

„V současné situaci, kdy není vláda schopna úspěšně řešit ekonomické problémy, je nákup drahých ponorek zbytečný,“ řekl agentuře Reuters jeden z poslanců Demokratické strany. Mluvčí thajského námořnictva uvedl, že Thajsko před téměř 60 lety vlastnilo čtyři japonské ponorky, k ochraně námořních zájmů jsou tedy nové ponorky nezbytné.

Podle thajského deníku The Nation získalo Thajsko zmíněné ponorky v roce 1937, ze služby pak byly odvolány v roce 1951. Od 90. let se Thajsko snaží ponorky znovu získat. Zprvu o nich jednalo s několika západoevropskými zeměmi – Německem, Švédskem a Francií – i s Ruskem.

„Čínské ponorky jsou nejlevnější a mají relativně přijatelnou kvalitu. Čína také nabídla servis po zakoupení plavidel, dostali jsme tedy i něco navíc,“ poznamenal thajský premiér.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner