Thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkón se po zesnulém králi Pchúmipchonu Adundétovi ujme trůnu nejdříve za rok. Dnes o tom informoval portál BBC s odvoláním na thajské představitele. Premiér země Prajutch Čan-Oča v sobotním televizním projevu uklidňoval obyvatele, aby se otázkou nástupnictví neznepokojovali. Do korunovace nového krále bude dočasně vládnout jako regent Prem Tinsulanond, který stál v čele královské rady.

Korunní princ podle premiéra vyzval lid, aby se netrápil o budoucnost správy země. „Řekl, že každý je nyní smutný stejně jako on, proto je třeba vyčkat, než toto smutné období překonáme,“ řekl Prajutch Čan-Oča.

Král Adundét zemřel ve čtvrtek, na trůnu byl 70 let. U svých poddaných se těšil nesmírné úctě a oblibě a u politiků měl velkou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo 26 vlád, byl považován za osobnost zajišťující stabilitu a jednotu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner