Bangkok 25. srpna (ČTK) – Thajský nejvyšší soud se rozhodl vydat zatykač na bývalou premiérku Jinglak Šinavatrovou, která se dnes nedostavila k vynesení rozsudku v dotační kauze. Informuje o tom server BBC. Vynesení rozsudku soud odložil na 27. září. Šinavatrová je obviněná z nedbalosti při zavádění kontroverzních vládních dotací pro pěstitele rýže. Hrozí jí až deset let ve vězení. Expremiérka obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovaná.

Padesátiletá Šinavatrová svou neúčast u soudu zdůvodnila zdravotními problémy. „Nemyslíme si, že obviněná je nemocná. Myslíme si, že se skrývá nebo je na útěku,“ uvedl nicméně jeden ze soudců. Právní zástupce Šinavatrové podle agentury Reuters prohlásil, že neví, zda se bývalá premiérka stále nachází v Thajsku.

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a vliv její rodiny. Bratr političky, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra byl svržen vojenským převratem v roce 2006.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, prý kvůli znovunastolení pořádku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner