Londýn 22. dubna (ČTK) – Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhaly. Napsal to dnes britský list The Times. Pokud jde o obchodní rozhovory, ocitla se Británie až na druhém místě za kontinentálním evropským blokem, tvrdí list s odvoláním na své washingtonské zdroje.

Pokusy amerických činitelů zahájit jednání o obchodní dohodě s jednotlivými státy unie selhaly, napsal The Times. Podíl na změně amerického stanoviska měla hlavně německá kancléřka Angela Merkelová, která minulý měsíc v soukromém rozhovoru Trumpa přesvědčila, že vyjednání obchodní dohody USA s EU bude snazší, než Bílý dům soudil.

Trumpova vláda tak dospěla k názoru, že obchodní dohoda s EU, který by byla založena na bezcelní výměně zboží a služeb, je pro americké zájmy důležitější než smlouva s Británií, která unii opouští. Takzvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), které Trump po volebním vítězství odmítal přijmout, může podle britského listu být znovu oživeno, případně mohou být předloženy nové návrhy.

Evropská unie je největším americkým obchodním partnerem. Hodnota loňského amerického vývozu dosahovala 270 miliard dolarů (6,8 bilionu korun), z EU americké firmy loni dovezly zboží za 417 miliard. Export z USA do Británie ve stejné době dosahoval hodnoty 55 miliard dolarů, dovoz 54 miliard.

Trump se při březnové návštěvě Merkelové své německé partnerky „desetkrát ptal, zda je možné dojednat obchodní dohodu (USA) s Německem. Pokaždé odpověděla, že jediným partnerem může být EU,“ napsal The Times s odvoláním na německé politiky. „Když se zeptal pojedenácté, konečně mu to došlo,“ dodal list.

Před loňskými prezidentskými volbami v USA Američané při jednání o TTIP s Evropou pokročili. Když ale Trump vyhrál, zdálo se, že dohoda je mrtvá. Šest stávajících nebo bývalých obchodních vyjednavačů z USA, EU a Británie ale nyní potvrdilo, že Bílý dům od voleb svůj postoj upravil, napsal The Times.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner